Коом Президент бир катар маданият ишмерлерине наам ыйгарды

Президент бир катар маданият ишмерлерине наам ыйгарды

Садыр Жапаров республиканын маданий, интеллектуалдык жана рухий потенциалын өнүктүрүүгө кошкон салымы, көп жылдык үзүрлүү эмгеги үчүн, ошондой эле Кыргыз Республикасынын көз карандысыздыгынын 30 жылдыгына байланыштуу «Кыргыз Республикасынын мамлекеттик сыйлыктары менен сыйлоо жөнүндө» жарлыкка кол койду.

Мамлекеттик сыйлыктын ээлери:

I даражадагы “Манас” ордени менен:

Үсөнбаев Мир (Замир) Алымкуловичтөкмө-акын;
III даражадагы “Манас” ордени менен:
Ахмадалиев Тулкунжан Курбанович(Адали Анатолий)Ч. Айтматов атындагы Мамлекеттик улуттук орус драма театрынын жетектөөчү сахна чебери;
Далбаева Мираида Ускумбаевнатеатр жана кино актрисасы, “Кыргызстан театр ишмерлер союзу” коомдук бирикмесинин мүчөсү;
Ибраев Анарбек АдыловичТ. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын солисти;
Казаков Түгөлбай Токтогуловичкомпозитор, Кыргыз Республикасынын Коомдук телерадиоберүү корпорациясынын “Маданият-Тарых-Тил” телеканалынын редактору, “Кыргыз Республикасынын композиторлор союзу” коомдук бирикмесинин мүчөсү;
Каныметова Күлайым КызайбаевнаТ. Абдумомунов атындагы Кыргыз улуттук академиялык драма театрынын артисти;
Темирова Айтурганкино актрисасы;
“Даңк” ордени менен:
Дүйшалиев КамчыбекК. Молдобасанов атындагы Кыргыз улуттук консерваториясынын окутуучусу;
Мамашова Кутбүбү(Гүлсүн)ырчы, Т. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын музейинин башчысы;
“Кыргыз Республикасынын эл артисти” ардак наамы:
Абдыкадыров Нурлан ЖалиловичкеЧ. Айтматов атындагы Мамлекеттик улуттук орус драма театрынын коюучу-режиссеру;
Акулова Динара Догдурбаевнаэстрада ырчысы, “Доор” эстрадалык-фольклордук ансамблинин солисти;
Аманбаев Исирадин Абдилашимовичкомпозитор, М. Абдраев атындагы Республикалык атайын музыкалык орто мектеп-интернатынын директору;
Анникова Валентина ВасильевнаМ. Жангазиев атындагы Кыргыз мамлекеттик куурчак театрынын жетектөөчү сахна чебери;
Борбуев Берадор Смановичэстрада ырчысы, “Бек” эстрадалык ансамблинин жетекчиси;
Гилка Валентина ГригорьевнаЧ. Айтматов атындагы Мамлекеттик улуттук орус драма театрынын артисти;
Жоробекова Шакенжыгач ооз комуз чебери;
Иманалиева Айчүрөк Асылбековнаэстрада ырчысы, “Айчүрөк” эстрада театрынын көркөм жетекчиси;
Мааданбеков Эсенбекобончу, композитор, Т. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын алдындагы эстрада-фольклордук жана элдик бий студиясынын музыка мугалими;
Маматкулов Абдырасул Токоевичэстрада ырчысы;
Мырсалиева Сайрабүбү АжыкуловнаТ. Абдумомунов атындагы Кыргыз улуттук академиялык драма театрынын артисти;
Өмүрова БерметМ. Рыскулов атындагы Нарын облустук академиялык музыкалык-драма театрынын артисти;
Турсунбаев НурканбекТ. Абдумомунов атындагы Кыргыз улуттук академиялык драма театрынын артисти;
Ыбыкеев Бактыбек ЭсентуровичА. Малдыбаев атындагы Ленин ордендүү Кыргыз улуттук академиялык опера жана балет театрынын опера солисти, жетектөөчү сахна чебери;
“Кыргыз Республикасынын эл жазуучусу” ардак наамы:
Абыкеев Чолпонбекжазуучу, Кыргыз Республикасынын мамлекеттик катчысы;
Кулмамбетов Жаныш Осмоновичдраматург, театр сынчысы, “Кыргызстан театр ишмерлер союзу” коомдук бирикмесинин президенти;
“Кыргыз Республикасынын эл акыны” ардак наамы:
Болгонбаев Азамат Таалайбековичтөкмө-акын, Ш. Термечиков атындагы Чүй облустук драма театрынын директору;
Кутманалиев Амантай ТоктогуловичТ. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын
“Эл ырчысы Эстебес” фольклордук тобунун төкмө-акыны;
Токтобеков Жеңишбек Жумакадыровичтөкмө-акын;
Туткучев Аалы ТологоновичТ. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын
“Эл ырчысы Эстебес” фольклордук тобунун жетекчиси;
Чотурова Бактыгүлакын, М. Жангазиев атындагы Кыргыз мамлекеттик куурчак театрынын адабий бɵлүмүнүн башчысы;
“Кыргыз Республикасынын эл сүрөтчүсү” ардак наамы:
Чаланов Ишенбексүрөтчү, С.А. Чуйков атындагы Кыргыз мамлекеттик көркөм сүрөт окуу жайынын атайын сабактар боюнча окутуучусу, “Кыргыз Республикасынын сүрɵтчүлɵр союзу” коомдук бирикмесинин мүчɵсү;
“Даңк” медалы менен сыйлансын:
Мамбеталиев Сатыбалдыжазуучу, журналист, “Кыргыз Республикасынын улуттук жазуучулар союзу” жана “Кыргыз Республикасынын журналисттер союзу” коомдук бирикмелеринин мүчөсү;
Набиуллин Гусман РахматулловичТ. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын алдындагы А. Джумахматов атындагы Мамлекеттик академиялык симфониялык оркестринин артисти;
Токтосунов Самаган Сарлыковичсүрөтчү, кол өнөрчү;
“Кыргыз Республикасынын эмгек сиңирген артисти” ардак наамы:
Абдыкадырова Динара ЖээнбековнаА. Умуралиев атындагы Бишкек шаардык драма театрынын артисти;
Адылов Шекербек Кубанычбековичтөкмө-акын, “Айтыш” коомдук фондунун чебери;
Азиреткулов Хабибилла Мустапакуловичобончу, Бишкек шаарынын
Т. Сатылганов атындагы № 69 мектеп-гимназиясы окуу-тарбия комплексинин музыка мугалими;
Акматов Абдыкалыктеатр жана кино актеру, “Кыргызстан театр ишмерлер союзу” коомдук бирикмесинин мүчөсү;
Байзакова Гүлзат Дапиевнагаырчы, Кыргыз Республикасынын Куралдуу Күчтɵрүнүн Армиясынын борбордук үйүнүн эстрадалык-фольклордук ансамблинин солисти;
Бакчиев Элдияр ТуратбековичКыргыз Республикасынын президентинин Иш башкармасынын алдындагы “Манас” президенттик камералык оркестри” мамлекеттик мекемесинин артисти;
Балыкбаева Сагынбүбү ТаштанбековнаТ. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын К. Орозов атындагы Кыргыз мамлекеттик академиялык эл аспаптар оркестринин артисти;
Бокоева Бактыгүл АнарбаевнаА. Малдыбаев атындагы Ленин ордендүү Кыргыз улуттук академиялык опера жана балет театрынын опера солисти, жетектөөчү сахна чебери;
Жаксалиева Набира МухамбеткалиевнаА. Малдыбаев атындагы Ленин ордендүү Кыргыз улуттук академиялык опера жана балет театрынын вокал боюнча концертмейстери;
Жумагазиев Тилек УсубалиевичТ. Абдумомунов атындагы Кыргыз улуттук академиялык драма театрынын артисти;
Жолдошов Кутманбек КадыровичТ. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын солисти;
Исмаилова Кызбурак АсамбековнаТ. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын камералык хорунун артисти;
Кадыркул кызы ДилбарканТ. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын
А. Үсөнбаев атындагы
“Эл шайырлары” фольклордук тобунун артисти;
Кайыпов Өмүрзак БекмуратовичТ. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын
“Эл ырчысы Эстебес” фольклордук тобунун артисти;
Калмуратов Илимбек Жамбулович“Учур” мамлекеттик жаштар театрынын артисти;
Камилов Алимжан ШермаматовичБабур атындагы Ош мамлекеттик академиялык өзбек музыкалык драма театрынын артисти;
Кахарова Гүлнара Мамадалиевнаэстрада ырчысы;
Качкынова РабигаМ. Жангазиев атындагы Кыргыз мамлекеттик куурчак театрынын артисти;
Качкыналиев Уланбек ЭшимбековичТ. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын солисти;
Козубаев Махаматжан БабаевичА. Жайнаков атындагы Баткен облустук академиялык музыкалык драма театрынын артисти;
Кудайбергенов Борончу Молдокматовичсатира артисти;
Маматьярова Рахима ТургунжановнаА. Малдыбаев атындагы Ленин ордендүү Кыргыз улуттук академиялык опера жана балет театрынын экинчи скрипка тобунун концертмейстеринин орун басары, оркестрдин артисти;
Мухаметшина Зарина РенатовнаА. Малдыбаев атындагы Ленин ордендүү Кыргыз улуттук академиялык опера жана балет театрынын балетинин солисти, жетектөөчү сахна чебери;
Насирдинов Асылбек Толоновичэлдик музыка чебери,
К. Молдобасанов атындагы Кыргыз улуттук консерваториясынын элдик ырларды ырдоо кафедрасынын окутуучусу;
Нургазиева Медергүл ЧопбаевнаТ. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын К. Орозов атындагы Кыргыз мамлекеттик академиялык эл аспаптар оркестринин артисти;
Осмонова Гүлайым ӨмүровнаК. Жантөшов атындагы Ысык-Көл облустук академиялык музыкалык драма театрынын артисти;
Райимканов Анарбай АлымовичТ. Тыныбеков атындагы Жалал-Абад облустук филармониясынын башкы дирижеру;
Рысалиев Токтогул Чолпонкуловичырчы, Чүй облусунун Ысык-Ата райондук маданият бɵлүмүнɵ караштуу Б. Эдигеев атындагы “Ысык-Ата-Арашан” элдик-фольклордук ансамблинин кɵркɵм жетекчиси;
Сардарбеков Анарбек Карагуловичобончу, аткаруучу;
Сыдыков Дөөлөтбек Качкыновичманасчы, “Манас айылы” тарыхый-этнографиялык комплексинин директору;
Чообиев Мунарбек Шейшеналиевичырчы, “Кыргыз руху” эстрадалык-фольклордук ансамблинин солисти;
Шамшиева Насиятхан АкышевнаС. Ибраимов атындагы Ош улуттук драма театрынын артисти;
“Кыргыз Республикасынын маданиятына эмгек сиңирген ишмер” ардак наамы:
Абилов Абдимуктар Раимжанович“Эркин-Тоо” Кыргыз Республикасынын мамлекеттик расмий гезитинин редакциясынын кабарчысы;
Асанов Нуркамил ТурдубаевичКыргыз Республикасынын Коомдук телерадиоберүү корпорациясынын “Ала-Тоо 24” телеканалынын жогорку категориядагы телеоператор- координатору;
Дандыбаева Күлсайра ЖоошбаевнаБишкек шаарынын Борборлоштурулган китепкана системасынын директору;
Дүйшөмбиева Гульназ КарыбековнаА. Малдыбаев атындагы Ленин ордендүү Кыргыз улуттук академиялык опера жана балет театрынын артисти, сахна кыймылы боюнча репетитору;
Жаналиева Шейшекан Басекеновнажурналист, жазуучу, “Кыргыз Республикасынын журналисттер союзу” коомдук бирикмесинин мүчөсү;
Жусупов Камчыбекобончу, аткаруучу;
Зарлыкова Кересбүбүакын, жазуучу, драматург;
Итигулова Чынара КайбалиевнаКыргыз Республикасынын Коомдук телерадиоберүү корпорациясынын “Кыргыз радиосу” радиостанциясынын комментатору;
Калыков КадырбекН. Шамурзаев атындагы Ош облустук куурчак театрынын режиссеру;
Кожогулов Атахан БейшеналиевичКыргыз Республикасынын Коомдук телерадиоберүү корпорациясынын “Замана” таңкы берүүсүнүн кабарчысы;
Молдокматова Ассоль Абдыкалыевнажурналист, телеалып баруучу, коомдук ишмер;
Наматов Аман Наматовичжазуучу, журналист;
Өмүрбаев Нур СанташевичТ. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын камералык оркестри коллективинин көркөм жетекчиси-дирижеру;
Осмоналиев Сапарбай Талиповичсүрөтчү, “Кыргыз Республикасынын сүрɵтчүлɵр союзу” коомдук бирикмесинин мүчɵсү;
Рублинская Тамара ЮсуфовнаЧүй облусунун Жайыл райондук балдар музыкалык мектебинин вокал боюнча окутуучусу;
Сабитова Анара СагындыковнаНарын облустук мамлекеттик тарыхый-этнографиялык музейинин директору;
Сатыбалдиев Мусакун Асангуловичжазуучу, “Кыргыз Республикасынын улуттук жазуучулар союзу” коомдук бирикмесинин мүчɵсү;
Султанкулов Дүйшөналы Итибаевичжазуучу, Кыргыз Республикасынын Билим берүү жана илим министрлигинин алдындагы Республикалык педагогикалык кызматкерлердин квалификациясын жогорулатуу жана кайра даярдоо институтунун окутуучусу;
Тезекбаева Элмира АсанбековнаКыргыз Республикасынын Коомдук телерадиоберүү корпорациясынын “Маданият-Тарых-Тил” телеканалынын баяндамачысы;
Төлңмүшова Гүлбара Байышевнакино таануучу, Ч. Айтматов атындагы Кино үйүнүн адиси;
Усубалиев Бектен АшымбаевичС.А. Чуйков атындагы Кыргыз мамлекеттик көркөм сүрөт окуу жайынын атайын сабактар боюнча окутуучусу, “Кыргыз Республикасынын сүрɵтчүлɵр союзу” коомдук бирикмесинин мүчɵсү;
Черных Галина КонстантиновнаЖалал-Абад шаардык М.И. Глинка атындагы балдар музыкалык мектебинин теориялык сабактар боюнча окутуучусу;
Кыргыз Республикасынын Ардак грамотасы
менен сыйлансын:
Абдыраев Сталбек Нурмамбетович“ЭлТР” мамлекеттик телерадиоберүү компаниясынын редактору;
Ажыбаев Кубанычбек Моңолдоровичырчы, аткаруучу;
Айдыралиева Марина МамбеткуловнаП.Ф. Шубин атындагы Борбордук балдар музыкалык мектебинин комуз классынын мугалими, элдик аспаптар бөлүмүнүн башчысы;
Акунов Руслан Кубанычбековичкинорежиссер, сценарист;
Анарбаев Талант Абдыкалыковичсатира артисти;
Асанова Анипа“ЭлТР” мамлекеттик телерадиоберүү компаниясынын режиссерунун ассистенти;
Бекишов Кылычбек АбдыкасымовичТ. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын
А. Үсөнбаев атындагы “Эл шайырлары” фольклордук тобунун артисти;
Биймырзаев АлыкулС.А. Чуйков атындагы Кыргыз мамлекеттик көркөм сүрөт окуу жайынын атайын сабактар боюнча окутуучусу, “Кыргыз Республикасынын сүрɵтчүлɵр союзу” коомдук бирикмесинин мүчɵсү;
Гаипова Гулипар КалмаматовнаЖалал-Абад облустук Барпы атындагы кыргыз драма театрынын артисти;
Демченко Валентина ИвановнаБишкек шаарынын № 2 Балдар искусство мектебинин вокал классынын окутуучусу;
Егинбаева Ирина ЕгинбаевнаКыргыз Республикасынын Коомдук телерадиоберүү корпорациясынын “Биринчи радио” радиостанциясынын баяндамачысы;
Исаев Каныбек СултановичЫсык-Көл облусунун Ак-Суу районунун “Боз Салкын” элдик фольклордук ыр-бий ансамблинин жетекчиси;
Исанов Данияр Кушубековичжазуучу, журналист, “Бешинчи канал” жабык акционердик коомунун диктору;
Какенова Жаңыл ЧекировнаКыргыз Республикасынын Коомдук телерадиоберүү корпорациясынын программалар дирекциясынын пландоо боюнча координатору;
Курманалиев Тынар Кадыровичсатира артисти;
Маратов Асылбек Маратовичтөкмө акын, “Айтыш” коомдук фондунун тең-төрагасы;
Мусабеков Аскат Мусабековичырчы, Т. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын солисти;
Тилепбергенова Далмира ЖыргалбаевнаТ. Океев атындагы улуттук “Кыргызфильм” киностудиясынын кинорежиссеру;
Турумбеков Аскар Асанбековичсүрөтчү, скульптор, “Кыргыз Республикасынын сүрɵтчүлɵр союзу” коомдук бирикмесинин мүчɵсү;
Чилдебаев Атабек РомановичА. Малдыбаев атындагы Ленин ордендүү Кыргыз улуттук академиялык опера жана балет театрынын машина жана жасалгалоо бөлүмүнүн начальниги, сахна жумушчусу